З таким поняттям як оборотність фанери дуже часто стикаються будівельники, що виконують опалубні роботи. Що ж це таке? Давайте спробуємо розібратися разом.
Метод монолітно-каркасного будівництва в наш час неможливо собі уявити без заливки опалубки. Опалубка - це спеціальна форма, система для заливки бетону з монтажних стійок, балок, металевої арматури, великої кількості кріпильних елементів і щитів, в якості яких найкраще використовувати ламіновану фанеру. Форма заливається бетоном і залишається в зібраному вигляді до повного його затвердіння. Потім форма розбирається, а ламінована фанера, яка лежала в її основі, ретельно очищується і може бути використана знову, на іншій ділянці. Процес багаторазового використання фанери ламінованої, тобто кількість циклів експлуатації - використання фанери ламінованої, за яких фанера здатна зберігати свої властивості, без значних змін її форми і параметрів залежить, перш за все, від деревини, з якої зроблена фанера і є, по суті, оборотністю фанери. Нас, в даному випадку цікавить оборотність фанери при бетонуванні. Так, відомо, що фанера ламінована з деревини вільхи, тополі, сосни в порівнянні з фанерою з берези набагато менше раз може бути використана для опалубних робіт. Таким чином, виходить, що оборотність фанери для опалубки нижча, якщо фанера виготовлена з вільхи, тополі, сосни та висока, якщо фанера виготовлена з деревини берези. Висока оборотність березової фанери ламінованої допомагає економити кошти і час, що є дуже важливим параметром при підготовці кошторису будівельних робіт.
Березова фанера ламінована має максимальні характеристики міцності:
- Підвищена вологостійкість
- Міцність і зносостійкість
- Твердість поверхні
- Стійкість до перепадів температури: від -40 до +50 ° С, завдяки яким така фанера не деформується, не розмокає, витримує багаторазове використання в опалубних роботах;
- Стійкість щодо хімікатів;
- Нетоксичність
Ось і виходить, що завдяки своїм властивостям березова ламінована фанера має найвищу оборотність. Важливо відзначити, що стираність ламінованої березової фанери за Табер-тестом складає до 350 оборотів. А це достатньо високий показник, який також, допомагає збільшити кількість разів використання фанери. Як правило, виробники не називають цифру кількості разів використання такого будівельного матеріалу, як ламінованна фанера і буде оманливим твердження, що у всіх ця цифра може бути однаковою. Не всі однаково притримуються умов експлуатації, зберігання та транспортування фанери ламінованої, тому, ця цифра, вопріорі, не може бути однаковою для усіх. Непрямим показником правильного притримування норм транспортування, експлуатації та зберігання і буде велика кількість разів оборотності ламінованої фанери.
А ось найнижчу оборотність має деревина. На довговічність опалубки, також, впливають покриття конструкції, які обмежують взаємодію між бетоном і матеріалом опалубки. До таких покриттів відноситься захисна фенольна плівка, якою вкрита ламінована фанера і яка обмежує взаємодію між бетоном і ламінованою фанерою, а також мастило для опалубки, яка знижує адгезію або зчеплення бетону з поверхнею ламінованої фанери.
На жаль, від поганої якості установки опалубної системи, від помилок в процесі складання форми для заливки бетону, від неякісного прокрасу торців ламінованої фанери після підрізування, від неякісного очищення фанери від залишків бетону, від поганих умов зберігання самої фанери перед використанням, також знижується термін служби березової ламінованої фанери і, природно, її оборотність.
До факторів, які знижують оборотність фанери ламінованої, належать, також: вологість повітря, середньодобова температура, ландшафтні особливості. Дуже важливо не допускати механічних пошкоджень поверхні, які і призводять, власне кажучи, до скорочення термінів експлуатації, а якщо такі і мали місце, то намагатися ретельно обробляти торці або інші відрізки фанери, де було порушено цілісний шар фенольної плівки.
У рекомендаціях з експлуатації березової ламінованої фанери дослівно сказане наступне:
«11.1 Фанера березова ламінована призначена для багаторазового використання. Дотримання правил щодо застосування і зберігання фанери дозволить збільшити термін її служби.
11.2 Транспортування ламінованої фанери повинно здійснюватися в закритій вантажівці з захистом, від несприятливих погодних умов. При транспортуванні необхідно уникати сильного зволоження щоб уникнути розбухання з країв, покоробленности листів, сильного вдавлення пакувальних ременів чи іншої втрати якості.
11.3 Допускається незначне відхилення по товщині фанери під впливом вологого повітря під час транспортування по краю на відстані до 50 мм від кромки.
11.4 Необхідно забезпечувати належне зберігання фанерних плит, призначених для транспортних засобів: зберігати в закритих приміщеннях, що захищають фанеру від атмосферних опадів.
11.5 Розпилювання фанери на деталі необхідно проводити з використанням стрічкових або дискових пилок. Щоб отримати чистий зріз, розпилювання повинна виконуватися правильно. Спочатку розпилювання проводиться поперек напрямку волокон лицьового боку, потім уздовж. Цей спосіб дозволяє уникнути розщеплення кутів і знизити розміри і кількість відколів на пласті. При розпилюванні круглою пилкою рекомендуються висока швидкість і низький коефіцієнт подачі. Для запобігання поглинання фанерою вологи в разі здійснення її розпилу торці фанери в обов'язковому порядку обробляються спеціальними видами водоемульсійної фарби на основі акрилату.
11.6 Всі вироблені при монтажних роботах отвори для унеможливлення потрапляння вологи в фанеру повинні заповнюватися водоемульсійною фарбою на основі акрилату. При свердлінні отвори з рівними краями отримують, якщо свердло досить гостре і оснащено переднім різаком. Свердління слід починати з лицьового боку. Розщеплення на зворотному боці плити можна уникнути, якщо використовувати, підкладковий лист. При використанні цвяхів, щоб уникнути розщеплення шарів фанери підходять цвяхи з різьбленням або спеціальні шурупи. Відповідним вважається відстань від краю аркуша до цвяха 12 - 15 мм.
11.7 Після закінчення робіт поверхню фанери повинна очищатися від залишків бетонної суміші.
11.8 При тривалому застосуванні фанери в якості опалубки, в листах фанери значно підвищується вміст вологи, що знижує її міцнісні показники. У зв'язку з цим є необхідним проведення сушки фанери. Щоб уникнути зовнішніх деформацій просушування матеріалу здійснюється природним шляхом».
Звичайно, певний покупець, який придбав 1 лист фанери і буде певним чином використовувати її на будівництві свого дачного будиночку, не буде прокрашувати торці та отвори після розкрою або свердління, буде неякісно очищувати фанеру після заливки бетону, неправильно зберігати, в результаті чого його фанера стане непридатною для подальшого використання. Але йому і не потрібно щоб фанера слугувала вічно, тому що він вже побудував свій дачний будиночок., тому він і не зможе зробити висновки відносно оборотності фанери. Якщо ретельно дотримуватися всіх рекомендацій, можна значно збільшити термін експлуатації березової ламінованої фанери, і, отже, її оборотність, що допоможе економити на витратах під час будівельних робіт.