Як відомо, деревинно-плитні матеріали є необхідною основою для цілого ряду галузей - без них не обійдеться жодне будівництво, ні транспортна галузь, ні меблева промисловість. Якщо ж дивитися ще ширше, то практично кожна галузь промисловості потребує тих чи інших видів деревинно-плитних матеріалів.
Однак, перш ніж прийняти вигляд елемента, необхідного суднобудуванню, вагонобудуванню або ж простої торгової вітрини в найближчому магазині, будь-які деревинно-плитні матеріали необхідно розкроїти. Таким чином, саме розкрій (розпил) є чи не першою і найважливішою стадією деревообробних виробництв.
Щоб правильно і з найменшими втратами вихідного матеріалу зробити розкрій деревинних плит, необхідно мати глибоке розуміння того, яким чином і виходячи з яких принципів виконуються заготовки, якими мають бути припуски і як уникнути перевитрати деревини.
Головне про заготовки
Заготовки - це певного розміру відрізки деревинно-плитних матеріалів, з яких після механічної обробки виходять деталі.
Заготовки можна класифікувати за кількома напрямками. Наприклад, ті заготовки, які виходять при розкрої за допомогою пил, називаються чорновими і за своїми розмірами вони можуть бути простими (з таких заготовок можна отримати лише одну деталь заданого розміру і форми) і кратними (дозволяють отримати дві і більше деталей встановлених розмірів).
Крім того, заготовки з пиломатеріалів можуть бути досковими (ширина таких заготовок завжди більше, ніж подвійна товщина) і брусковими (відповідно, навпаки). А ось заготовки з різних типів плит (наприклад , ДСП) або фанери іменуються щитовими.
Роль припусків при розкрої
Звичайно ж, розмір чорнової заготовки, в будь-якому випадку, буде менше розміру деталі, яку потрібно з неї отримати. А різниця між цими розмірами і є припуском на обробку. Без припусків коректно провести розкрій ДСП, просто, неможливо - адже при обробці деяка частина вихідного матеріалу підлягає видаленню і для отримання коректної форми і розміру тієї чи іншої деталі необхідні припуски по довжині, ширині, товщині (адже деталь підлягає обробці з усіх боків).
Грамотне визначення розміру припуску має ключове значення - адже якщо допустити помилку, то заданий розмір деталі, просто, не буде досягнутий і вийде брак. А якщо зробити припуск зайвим, то виникне перевитрата сировини, а потім і перевитрата часу, електроенергії, тощо на доопрацювання виробів. Разом з тим, універсальної формули для всіх видів матеріалів, звичайно ж, не існує, адже з кожним з них необхідно враховувати ряд нюансів. Включаючи ситуації, коли припуски необхідні не тільки на обробку самого матеріалу, але і на його усихання (якщо розкрою підлягає, наприклад, сирий МДФ).
Отже, при розкрої фанери і різних деревинних плит припуски, в більшості випадків, потрібні тільки на довжину і ширину деталі. Крім того, якщо заготовки кратні, але знадобляться додаткові припуски на подальший поділ їх на одинарні. Згадані види припусків називають операційними, з яких і необхідно коректно вивести розмір загального припуску. А кількість таких операційних припусків визначається кількістю операцій, після яких заготовка набуде виду деталі.
Таким чином, прагнучи коректно врахувати витрати вихідних матеріалів і грамотно вивести кінцеві економічні показники, вкрай важливо приділити належну увагу технологічним процесам розкрою тих чи інших матеріалів. Окремо відзначимо, що найбільш легко обробці піддаються такі матеріали, як березова фанера і ДВП, проте, наша компанія використовує найбільш якісне і високотехнологічне обладнання, з яким розкрій будь-яких деревинно-плитних матеріалів проводиться на вищому рівні, а також, спеціальну програму для правильного планування розкрою деревинно-плитних матеріалів.